poniedziałek, 25 kwietnia 2016

Zmora uczniów - ułamki


Ułamki to zmora naszych uczniów. Z doświadczenia wiem, że temat dotyczący ułamków wymaga często zwiększonego wysiłku ze strony nauczyciela, ale nie ukrywajmy, również uczniów. Niestety uczniom brak wyobraźni matematycznej utrudnia znacznie zrozumienie tego zagadnienia. Jedynie liczne ćwiczenia, na początku przede wszystkim graficzne, pozwolą na opanowaniem ułamków. Największy problem, to zrozumienie czym jest ułamek, jeśli tego uczeń nie przyswoi, nie ma mowy o kolejnych zagadnieniach z nimi związanych. Porównywanie ułamków, działania na ułamkach wymagają opanowania podstaw.

Kiedy rozpoczynałam omawianie ułamków zwykłych postanowiłam zadziałać na zmysł wzroku moich uczniów i znalazłam w Sieci liczne ćwiczenia, które umożliwiają zrozumienie zagadnienia i doskonalenie umiejętności działania na ułamkach.

Niestety na naszych rodzimych stronach znalazłam niewiele. Może kilka wartych uwagi zadań na Learning Apps, które opracowali nauczyciele na potrzeby swoich lekcji.  Jeśli zaś wpiszemy do wyszukiwarki słowo "fraction" znajdziemy kilka fajnych serwisów obcojęzycznych. Bariera językowa może być problemem, ale uważam, że są one tak stworzone, że uczniowie powinni sobie spokojnie poradzić. A jeśli nie zrozumieją jakiegoś słowa - od czego mamy translator. Przeglądarka Google Chrome ma również funkcję tłumaczenia strony - to też może okazać się przydatne.

Ale do rzeczy - poniżej kilka linków do stron, które warto wykorzystać w pracy z uczniem - moi bawili się świetnie, a przy okazji niepostrzeżenie opanowali ułamki.

Linki:


Są to linki do tej części serwisu, która dotyczy ułamków, ale oczywiście znajdziecie tam wiele innych ćwiczeń interaktywnych z matematyki.

O ułamkach na polskich serwisach edukacyjnych

 

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

Zachęcam do komentowania i dzielenia się spostrzeżeniami i opiniami na temat mojego bloga i tematyki postów.