niedziela, 24 czerwca 2018

Matematyczny lapbook

Lapbook to postać interaktywnej książki tematycznej. Formę tą można wykorzystać na każdym przedmiocie, może więc dotyczyć dowolnego tematu, również zainteresowań i pasji uczniowskich.

Treści możemy prezentować w dowolnej postaci: tekstu, zdjęć, ilustracji, map, wykresów..., które umieszczone są w książce (okładka, teczka) w różnej postaci - są widoczne bezpośrednio po otwarciu lub dotarcie do nich wymaga np. otwarcia koperty, rozwinięcia rulonu, rozłożenia harmonijki, otworzenia książeczki, zaglądnięcia do kieszonki itp.

Prócz informacji na określony temat, możemy w niej "ukryć" zagadki, łamigłówki, memory, puzzle, układanki, zadania itp. Mogą się również pojawić elementy mobilne, czyli takie, które da się przesuwać, przeciągać, przekręcać - np. termometr z ruchomym słupkiem rtęci, oś liczbowa z ruchomym punktem (koralikiem), tarcza zegara ze wskazówkami itp.

Okładka skrywa w sobie różnego rodzaju elementy, które pozwolą zobrazować określoną tematykę. Podczas tworzenia lapbooka ogranicza nas jedynie wyobraźnia.

Ja wykorzystałam lapbooki do powtórzenia zagadnień matematycznych realizowanych w klasie piątej. W drodze losowania podzieliłam klasy na grupy czteroosobowe, które miały za zadanie opracować określony temat.

Na początek można udostępnić uczniom szablony elementów składowych lapbooka, ale szybko się przekonacie, że zaczną realizować własne pomysły i tworzyć elementy wymyślone samodzielnie.

Miejsca, w których można znaleźć szablony
  • kształty w programie Microsoft Word lub Libre Office (dla tych, którzy z różnych powodów wolą gotowe rozwiązania przygotowałam zestaw szablonów stworzonych z różnych kształtów (plik do pobrania)
  • ramki w serwisie Canva
  • szablony na stronach:
https://www.zaubereinmaleins.de/kommentare/blanko-vorlagen-fuer-lapbook-innenteile....589/ 
http://www.homeschoolshare.com/lapbook-templates.php
http://www.eduplace.com/rdg/hme/k_5/shapebook/toc.html 


Przykładowe szablony zawarte w pliku do pobrania:
 Lapbooki przygotowane przez moich uczniów:

 


 


Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

Zachęcam do komentowania i dzielenia się spostrzeżeniami i opiniami na temat mojego bloga i tematyki postów.