stycznia 17, 2020

Hologramy - jak je tworzyć?

Jakiś czas temu natknęłam się na filmik, który pokazywał jak stworzyć hologram przy użyciu smartfona. Nie mogłam nie spróbować. Efekt przerósł moje oczekiwania.

Jak samodzielnie stworzyć hologram?

Aby powstał hologram potrzebujemy specjalnie przygotowanego filmiku lub grafiki, która może być odtwarzana na smartfonie lub tablecie oraz piramidki zbudowanej z plastiku, grubej folii lub pleksi.
Piramidkę sklejamy (ja użyłam samoprzylepnej taśmy bezbarwnej) z czterech trapezów o wymiarach: krótsza podstawa -1cm, dłuższa podstawa - 6cm, wysokość - 3,5cm. Ja powiększyłam każdy z wymiarów dwukrotnie, dzięki czemu hologramy są większe.



Jeśli wpiszemy na YouTube słowo kluczowe "hologram", dotrzemy do wielu gotowych filmików, które wystarczy odtworzyć, ustawiając na wyświetlaczu - w określonym miejscu - stworzoną piramidkę.

Jeśli umieścimy smartfon na wysokości wzroku i będziemy patrzeć na boczną ściankę piramidki, zobaczymy hologram. Żeby obraz był wyraźny, niezbędne jest zaciemnienie pomieszczenia, ewentualnie umieszczenie smartfona w pudle.

Zastosowanie hologramów

Możemy znaleźć w Sieci filmiki o różnej tematyce, a co za tym idzie, możemy je wykorzystać na wiele sposobów i w rożnych okolicznościach. W zależności od treści hologramu, można wykorzystać go na różnych przedmiotach. Może on stać się ciekawostką samą w sobie, ale przede wszystkim nauczyciele fizyki, mogą wykorzystać hologramy podczas omawiania zagadnień z optyki. 

Jeśli jednak gotowe materiały nie spełniaja Waszych oczekiwań, możecie stworzyć coś własnego. Polecam aplikację Holapex, która posiada kilka gotowych filmików, ale daję też możliwość tworzenia własnych obrazów lub nagrań, w oparciu o zgromadzone w galerii urządzenia elementy.
Najlepszy efekt osiągniemy, jeśli nasza grafika czy animacja będą przygotowane na przezroczystym tle, a jeszcze lepiej, aby były to obrazy lub animacje 3D.

Na poniższym filmiku pokazałam, jak w bardzo prosty sposób - z własnych zasobów - stworzyć filmik do wyświetlania hologramów.


 

Przykładowe hologramy:
[Wybaczcie jakość zdjęć i nagrania, ale powstawały one w zaciemnionym pomieszczeniu z użyciem amatorskich narzędzi.] 
















Linki do kilku filmików na YouTube: 

https://youtu.be/Y60mfBvXCj8
https://youtu.be/kUERqqY3pdk
https://youtu.be/7GSWWaI6c2k
https://youtu.be/5oUZcJLexz0
https://youtu.be/5DZ6D70m0pU
https://youtu.be/asNoWcrfebk
https://youtu.be/Uftu0RaIDkw
https://youtu.be/s3-MB2sIHNU

3 komentarze:

  1. Solidnie napisane. Pozdrawiam i liczę na więcej ciekawych artykułów.

    OdpowiedzUsuń
  2. Dzień dobry, dlaczego nie wyświetla sie większy hologram ( ze zdjecia), mimo że powiększyłam piramidę dwukrotnie?

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. Nie jestem ekspertem w tej dziedzinie, ale myślę, że wielkość hologramu nie zależy tylko od wielkości "piramidki" lecz od jej mniejszego otworu. Oczywiście musi to iść w parze z większym rozstawieniem wyświetlanych elementów. Uważam też, że jeśli wykorzystamy zamiast smartfonu - tablet - efekt też powinien być lepszy.

      Usuń

Zachęcam do komentowania i dzielenia się spostrzeżeniami i opiniami na temat mojego bloga i tematyki postów.