wtorek, 1 stycznia 2019

PixBlocks - programowanie nie jest trudne...

Chciałabym przedstawić Wam dziś nowe narzędzie, jakim jest program PixBlocks, który służy do nauki programowania w blokowym języku wizualnym, ale również w języku tekstowym Python. Jest to więc niezwykle uniwersalne narzędzie, które można wykorzystać zarówno w szkole podstawowej jak i w nauce programowania dla młodzieży.
Program PixBlocks jest darmowy, a jego interfejs jest w języku polskim (program został stworzony przez zespół specjalistów z Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza w Poznaniu). Wymaga instalacji oraz każdorazowego logowania do programu, pozwala to jednak zapisywać wszelkie postępy w pracy ucznia. Istnieje co prawda możliwość pracy offline, ale wtedy rezultaty pracy ucznia zapisywane są lokalnie na komputerze.Program daje możliwość stworzenia konta nauczyciela, tworzenia klas oraz śledzenia postępów uczniów (wystarczy wprowadzić dane szkoły, a po ponownym zalogowaniu będziemy mieć dostępny panel nauczyciela). Program pozwala zarówno na pracę na lekcji jak i samodzielną pracę ucznia w domu.Program zawiera w tej chwili (trzeba wspomnieć, że projekt jest w trakcie rozbudowy) ponad 2000 zadań,  1500 gier twórczych oraz 1300 przykładów, które pozwalają opanować nowe elementy programistyczne.

Wszelkie szczegóły oraz sam program (do ściągnięcia) znajdziecie na stronie https://pixblocks.com/

Oczywiście nie byłabym sobą, gdybym nie przetestowała tego narzędzia...

Program zawiera 14 kursów, w każdym kilka lekcji. Lekcje zawierają przykłady, zadania, zadania twórcze...
Każde zrealizowane poprawnie zadanie to punkty, za które uczeń może kupować przedmioty do swojego pokoju, który widać po prawej stronie okna... nie wątpliwie jest to świetny motywator, szczególnie dla młodszych uczniów.


Oczywiście trudność zadań jest stopniowana, a każdy nowy element (polecenie, blok) opisany w przykładach i  pojawiających się wskazówkach...

Tak jak już wspomniałam, w PixBlocks-ie pojawia się również możliwość programowania w Pythonie. Wpisywany kod śledzony jest na bieżąco, a błędy wyróżnione, dzięki czemu łatwo je odnaleźć i poprawić...


Zachęcam Was, abyście przyjrzeli się bliżej temu projektowi i ocenili jego przydatność. Moim zdaniem program jest wart uwagi i wykorzystania w codziennej pracy z uczniem. Zgromadzone w nim przykłady i zadania starczą na wiele godzin programistycznej przygody.


1 komentarz:

  1. Dziękuję za tak dokładny opis programu😊. Na pewno go wypróbuję.
    Pozdrawiam

    OdpowiedzUsuń

Zachęcam do komentowania i dzielenia się spostrzeżeniami i opiniami na temat mojego bloga i tematyki postów.