poniedziałek, 7 stycznia 2019

Dzieci w Sieci...

Nie podlega wątpliwości, że w ostatnich latach nastąpił znaczący wzrost aktywności dzieci w Internecie. W wirtualną przestrzeń trafiają coraz młodsze dzieciaki. Przeprowadzone badania*** wykazały, że:


  • 64% dzieci w wieku od 6 miesięcy do 6,5 lat korzysta z urządzeń mobilnych, 25% - codziennie 
  • 26% dzieci posiada własne urządzenie mobilne 
  • 79% dzieci ogląda filmy, a 62% gra na smartfonie lub tablecie 
  • 69% rodziców udostępnia dzieciom urządzenia mobilne,  kiedy muszą zająć się własnymi sprawami; 
  • 49% rodziców stosuje to jako rodzaj nagrody dla dziecka.

Wyniki tych badań dają wiele do myślenia. Rodzi się wiele pytań. Ja jako nauczyciel i rodzic zastanawiam się, czy treści z którymi stykają się dzieci, korzystając z zasobów internetowych (niestety najczęściej bez nadzoru dorosłych) - są dostosowane do ich wieku, czy są to treści "bezpieczne"?

Jedno jest pewne - nie zatrzymamy tego zjawiska, nie unikniemy kontaktu dzieci z wirtualnym światem, ale możemy, a nawet powinniśmy mieć nad tym kontrolę. Mało tego - musimy jako rodzice uczestniczyć w tym procesie. Kiedy w ręce malucha trafia tablet czy smartfon, to my powinniśmy wybrać dla niego aplikację, program czy stronę internetową. Powinniśmy pokazać mu, że to świetne narządzie do zabawy ale również do rozwijania rożnego rodzaju umiejętności czy zainteresowań. Czuwajmy również nad czasem spędzanym przez nasze dzieciaki przed ekranem komputera czy tabletu.

W związku z tym chciałabym Was zachęcić - drodzy rodzice - do skorzystania z materiałów i informacji przygotowanych przez profesjonalistów w tej dziedzinie. Ja - zarówno jako rodzic, jak i nauczyciel - wielokrotnie sięgałam do tych materiałów szukając informacji i inspiracji.

Mam tu na myśli serwis "Mama Tata Tablet", który został stworzony w ramach kampanii prowadzonej przez Fundację Dzieci Niczyje. Została ona zainicjowana z myślą o rodzicach dzieci w wieku od 0 do 6 lat. "Akcja przestrzega przed zbyt wczesnym i niekontrolowanym udostępnianiem dzieciom urządzeń elektronicznych, jak tablety czy smartfony. Autorzy kampanii wskazują jednocześnie kiedy i jak udostępniać media elektroniczne z pożytkiem dla rozwoju najmłodszych."

link: http://mamatatatablet.pl/campaign/
Zachęcam również do zajrzenia do Katalogu Bezpiecznych Stron (http://www.sieciaki.pl/best/) i Katalogu Bezpiecznych Aplikacji (http://www.sieciaki.pl/e12c8394110fefb57c829f59f7769989) gdzie znajdziecie linki i informacje o wielu fantastycznych stronach i programach, które z pewnością spodobają się Waszym dzieciom. Możecie mieć również pewność, że są to strony bezpieczne i dostosowane do ich wieku.


***badania przeprowadzone w 2015r. przez Fundację Dzieci Niczyje (raport: http://www.mamatatatablet.pl/pliki/uploads/2015/11/Korzystanie_z_urzadzen_mobilnych_raport_final.pdf)

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

Zachęcam do komentowania i dzielenia się spostrzeżeniami i opiniami na temat mojego bloga i tematyki postów.