marca 21, 2021

Przenieśmy się do świata rozszerzonej rzeczywistości

Coraz częściej spotykam się z różnymi produktami, które wykorzystają AR czyli rozszerzoną rzeczywistość. Szczególnie interesują mnie te, które można wykorzystać w szeroko pojętej edukacji. Ostatnio natrafiłam na propozycję SmartBee Club (https://smartbee.club/) i postanowiłam przyjrzeć się z bliska kartom AR które oferują. 

Miałam okazję zapoznać się z produktem Stellar Galaxia, w skład którego wchodzi 12 kart AR i jedna karta prowadząca do quizu. By przenieść się do świata rozszerzonej rzeczywistości niezbędna jest aplikacja o tej samej nazwie, do pobrania zarówno na Androida jak i na iOS-a. 

Dzięki kartom i aplikacji możemy poznać układ słoneczny, "wziąć do ręki" interaktywny model planety, słońce, księżyc... - to niesamowite uczucie. Jedna z kart pokazuje nam cały układ w ruchu, czyli możemy przyjrzeć się jak planety krążą po swych orbitach wokół słońca, jednocześnie wykonując obrót wokół własnej osi, to wszystko osadzone w upływającym czasie (widzimy licznik dni) - niezwykle interesująca symulacja. 

Całość uzupełniają krótkie informacje, ciekawostki, quizy. Dzieciaki z pewnością zainteresują się taką formą eksplorowania układu planetarnego, która nie tylko będzie świetną zabawą, ale pozwoli też zapamiętać i utrwalić informacje na ten temat nawet najmłodszym z nich.  


Same karty są bardzo estetyczne i umieszczone w metalowy pudełeczku, co z pewnością uchroni je przed zniszczeniem.  

Pamiętajcie, że nie każde urządzenie obsłuży nam technologię AR, dlatego warto sprawdzić czy Wasz model smartfonu lub tablet ma takie możliwości. Na stronie https://smartbee.club/produkt/stellar-galaxia/ znajdziecie listę urządzeń obsługujących aplikację Stellar Galaxia.

Oprócz wspomnianego zestawu otrzymałam również kilka kart AR dotyczących różnych dziedzin. Są one dołączane do zestawów w ramach programu naukowego #SmartDzieciaki Premium (szczegóły na stronie: https://smartbee.club/program-smart-dzieciaki/) i pozwalają obrazować różne zjawiska fizyczne, chemiczne ale również zajrzeć tam "gdzie wzrok nie sięga". Dzięki kartom AR możemy poznać budowę oka, zajrzeć w głąb aktywnego wulkanu, poznać zasady wytwarzania energii słonecznej... 

Rzeczywistość rozszerzona pozwala nam przyjrzeć się z bliska, wręcz w namacalny sposób temu, co nie jest w normalnych warunkach dla nas osiągalne - wymagałoby na przykład wykorzystania profesjonalnych narzędzi (mikroskopu, teleskopu). Przybliża nam miejsca, do których nie wybierzemy się na wycieczkę z kolegami czy rodziną, bo wymagałoby to podróży statkiem kosmicznym (kto wie, może za kilkanaście lat będzie to możliwe...) lub przebywania w miejscach dla nas niebezpiecznych. Tym czasem odpowiednio zaprogramowany marker, umieszczony na niewielkiej karcie "ożywia" za pośrednictwem aplikacji rzeczywistość rozszerzoną, która staje się częścią naszego otoczenia. Dzięki niej możemy poznać arkana genetyki, mechaniki, elektrostatyki... zobaczyć jak pryzmat rozszczepia światło...

Wykorzystanie AR niewątpliwie uatrakcyjni lekcje chemii, fizyki, biologii czy geografii. W połączeniu z innymi formami przekazu informacji, pozwoli na wielozmysłowe przyswajanie wiedzy. 

Uważam, że technologia AR to już nie przyszłość edukacji, to teraźniejszość... Brak komentarzy:

Zachęcam do komentowania i dzielenia się spostrzeżeniami i opiniami na temat mojego bloga i tematyki postów.