kwietnia 13, 2021

Jak wprowadzić dziecko w świat programowania...

Od kilku lat poświęca się dużo uwagi nauce programowania. Wynika to bezpośrednio z faktu zmiany podstawy programowej, w której już w klasach najmłodszych pojawiły się zapisy dotyczące tej umiejętności. Oczywiście nie chodzi o to, aby rzucić małe dzieci na głęboką wodę, a raczej o doskonalenie umiejętności analizowania i rozwiązywania prostych problemów: ułożenie elementów w logicznym porządku, tworzenie planu działania w różnych sytuacjach, rozwiązywanie zagadek, łamigłówek, zadań nawiązujących do działania różnorodnych algorytmów. W tym celu wykorzystuje się różnorodne zabawy, maty...

Dopiero kolejnym krokiem jest programowanie w środowisku wizualnym takim jak Scratch Jr, Scratch.

Chodzi więc o to, aby od najmłodszych lat uczyć dzieciaki logicznego myślenia, kreatywności.

Tak się składa, że miałam przyjemność przyjrzeć się produktowi SmartBee Club: CODE FUN, który został merytorycznie opracowany przez zespół mentorów Kids Code Fun, który specjalizuje się w nauce programowania.
CODE FUN to zestaw trzech boxów, których zawartość pomoże wprowadzić dzieciaki (8 - 12 lat) w tematykę algorytmów, programowania (ale nie tylko).

Zawartość pierwszego pudełka angażuje dzieci do w pełni analogowych aktywności. Młodzi adepci dowiedzą się czym jest kod binarny, jak działa komputer, poznają osoby które odegrały istotną rolę w świecie IT, będą mieli okazję "cofnąć się w czasie" i dowiedzieć się czym był ENIAC czy ODRA, poznają różne terminy związane z programowaniem, dowiedzą się czym jest AI czy VR.

Dzięki specjalnie przygotowanym klockom, dzieciaki mogą nauczyć się zasad i komend programowania graficznego i stworzyć swój pierwszy kod. Poznają podstawowe instrukcje wykorzystywane w programowaniu: początek i koniec programu, instrukcje sterowania obiektem, pętlę, zagnieżdżanie. Będzie to świetny wstęp do kolejnych aktywności (programowania w Scratch).

Do tego gra podsumowująca całość. Tyle możliwości w niedużym pudełku...Kolejny krok (box 2) to założenie konta na platformie Scratch i tworzenie animacji poklatkowych. Instrukcja dołączona do zestawu - krok po kroku - wyjaśnia jak wykonać kolejne aktywności. Umieszczone w niej kody QR przekierowują do filmików, które pozwolą lepiej zrozumieć zadanie.

Żeby jednak dzieciaki nie siedziały zbyt długo przed komputerem, w pudełku znajdziemy też znaną już starożytnym łamigłówkę. Pozwoli ona doskonalić umiejętność logicznego myślenia i rozbudzi wyobraźnię dzieci.


Box nr 3 z kolei, wprowadzi w świat matematyki niezbędny przecież w programowaniu. Pozwoli to dzieciakom na przygotowanie się do samodzielnej pracy nad projektem w środowisku Scratch. 

Podsumowując - CODE FUN - to świetny sposób na wprowadzenie w arkana programowania. Rzeczowo przygotowane zestawy pozwolą dzieciakom na swobodne wchodzenie w świat algorytmów. Instrukcje napisane są prostym, zrozumiałym dla najmłodszych językiem, co pozwala na w pełni samodzielne działanie. 

W każdym pudełku znajdziemy niezbędne do realizacji poszczególnych zadań przedmioty: maty, karty pracy oraz wykonane ze sklejki "rekwizyty", które niezbędne są do realizacji określonych aktywności. Co bardzo ważne do zestawów dołączane są płócienne woreczki do przechowywania drobnych elementów - mamy więc gwarancję, że nic się nie zgubi. Twórcy zadbali o każdy, nawet najdrobniejszy szczegół zarówno od strony merytorycznej jak i praktycznej.

Dla mnie osobiście ważny jest też fakt, że znajdujące się w zestawie "sklejkowe akcesoria" można wykorzystać na wiele sposobów i przy różnych okazjach. Klocki do układania sekwencji poleceń można wykorzystać do budowania dowolnych algorytmów sterowania obiektem (duszkiem, żółwiem. strzałką), tangram i przyrząd do mierzenia kątów do zadań matematycznych z geometrii. Oznacza, to że ich przydatność zyska nowy wymiar. 

CODE FUN to tylko jeden z wielu propozycji SmartBee Club - zajrzyjcie koniecznie na stronę i sprawdźcie sami.

Zestaw Code Fun powstał we współpracy SBC z Kid Code Fun - mentorzy KCF opracowali merytorycznie zestawy. 10 zł z każdego sprzedanego pakietu trafi na rzecz fundacji Girls Code Fun, która wspiera dziewczynki w nauce kodowania. Fundacja co roku organizuje stypendia dla dziewczynek w wieku 8-15 lat. 

Brak komentarzy:

Zachęcam do komentowania i dzielenia się spostrzeżeniami i opiniami na temat mojego bloga i tematyki postów.