stycznia 04, 2022

Fotomontaż w Pixlr E

Na tych zajęciach zawsze świetnie się bawię, mam wrażenie że lepiej niż moi uczniowie. Tworzenie fotomontaży to niezwykle kreatywne zajęcie... 

Dziś pokażę Wam jak stworzyć fotomontaż z wykorzystaniem aplikacji webowej Pixlr E. Wykorzystuję ten edytor podczas nauczania zdalnego, gdyż jest dostępny za pośrednictwem przeglądarki, obsługuje warstwy, nie wymaga od uczniów zakładania konta i jest darmowy (oczywiście ma też wersję premium). 

Więc - do dzieła...

Zanim jednak uruchomimy program potrzebujemy zgromadzić kilka zdjęć, które wykorzystamy w naszej pracy. Pamiętajcie przypomnieć uczniom o prawach autorskich i wskażcie im strony, z których mogą pobierać grafikę na licencji CC. Ja polecam swoim stronę https://pixabay.com/, pokazuję też narzędzie do filtrowania w wyszukiwarce Google. 

Tworzenie fotomontażu rozpoczynam od wybrania grafik, które stworzą tło dla pozostałych elementów. W moim przykładzie będę tworzyć wnętrze, więc wybrałam dwa elementy, które będą pełnić funkcję podłogi i ściany. Grafikę kopiuję do projektu w całości, więc nie muszę wykorzystywać żadnego z narzędzi zaznaczania.



Wstawianie elementu z przezroczystym tłem

Jeśli uda nam się znaleźć grafikę, która ma przezroczyste tło, w zasadzie możemy ją od razy wstawić do naszego projektu. Zaznaczamy całość (Ctrl + A), kopiujemy (Ctrl + C) i wklejamy na przygotowanym tle (Ctrl + V)




Wycinanie grafiki z białego tła (jednolitego tła)


Chcąc wyciąć element, który ma białe tło, wybieramy narzędzie różdżki i klikamy na tle. Zostanie zaznaczone tło, by wyciąć element - odwracamy zaznaczenie. Wybieramy opcję WYBIERZ - ODWRÓĆ WYBÓR. Następnie kopiujemy obraz i wklejamy do projektu.

 



Wycinanie grafiki z dowolnego zdjęcia

W tym celu musimy użyć metody zaznaczania LASSO, ale zmieniamy jej tryb na WIELOKĄT, następnie dokładnie zaznaczamy kształt




Za duże lub za małe obiekty skalujemy, dopasowując ich wielkość do naszych potrzeb.




Jeśli wstawiony element "chowa się" za innymi - zmienić należy kolejność warstw, tak aby osiągnąć pożądany efekt. Wystarczy złapać i przeciągnąć wybraną warstwę.





Przykładowy efekt końcowy...



Tej samej techniki używam do przygotowania grafik do dyplomów, zaproszeń. Oto kilka przykładów moich prac:














Brak komentarzy:

Zachęcam do komentowania i dzielenia się spostrzeżeniami i opiniami na temat mojego bloga i tematyki postów.