stycznia 15, 2023
Akademia Młodego Superbelfra - Codzienne TrIKi
20 grudnia 2022r. odbył się webinar "Codzienne TrIKi" w ramach oddolnej akcji Akademia Młodego Superbelfra. Poniżej nagrania z wystąpień i komentarz do mojej - trzeciej części webinaru.
Podczas webinaru chciałam podzielić się z Wami moimi doświadczeniami dotyczącymi wykorzystania różnorodnych, dostępnych dla wszystkich i darmowych narzędzi (aplikacji webowych), które z pewnością wzbogacą Wasz warsztat pracy.
Uważam bowiem, że każdy nauczyciel powinien wypracować własny zestaw narzędzi TIK, które pomogą w przygotowaniu, gromadzeniu i porządkowaniu przydatnych materiałów, ale również takich, które usprawnią proces lekcyjny. Ważne jednak, aby dobierając aplikacje mieć na uwadze cel lekcji, by narzędzie było jedynie narzędziem, a nie głównym jej „bohaterem”.
Stosowanie aplikacji webowych – bo o nich głównie mowa – daje gwarancję podniesienia atrakcyjności zajęć, ale przede wszystkim pozwoli uczniom lepiej i szybciej przyswoić oraz utrwalić określone partie materiału. Uważam jednak, że ich dobór jest bardzo indywidulaną sprawą, która wynika z konkretnych potrzeb nauczyciela, jego uczniów czy nauczanego przedmiotu. Dlatego przed wykorzystaniem określonej aplikacji, warto przyjrzeć się jej z bliska przed lekcją i ocenić, czy jej wykorzystanie będzie celowe.
Podczas webinaru wspomniałam o trzech kategoriach aplikacji: manipulatory/symulatory, ćwiczenia interaktywne oraz „przydasie” – drobne narzędzia ułatwiające codzienne funkcjonowanie w szkole.
Manipulatory/symulatory
Niektóre partie materiału – szczególnie w przypadku przedmiotów ścisłych – wymagają zobrazowania omawianych zależności i zjawisk. Dzięki temu uczeń lepiej zrozumie poruszane podczas zajęć zagadnienia. Nie zawsze dysponujemy w szkole odpowiednimi pomocami, nie zawsze jesteśmy w stanie przeprowadzić w warunkach szkolnych określone doświadczenie – z pomocą przychodzą w takiej sytuacji wszelkiego rodzaju manipulatory wirtualne czy symulatory.
Ćwiczenia interaktywne
Szczególnie przydatne podczas lekcji powtórzeniowych oraz samodzielnej pracy ucznia. Moim zdaniem warto zgromadzić linki do już istniejących w sieci materiałów tego typu lub tworzyć je samodzielnie – dopasowując je do potrzeb grupy uczniów, z którymi pracujemy na co dzień. Taka kolekcja niewątpliwie przyda się również podczas niezaplanowanych zastępstw.
„Przydasie”
Ostatnia kategoria aplikacji, które mogą okazać się przydatne w różnych okolicznościach szkolnych, to drobne narzędzia - mam tutaj na myśli różnego rodzaju generatory np. kodów QR, aplikacje do tworzenia map myśli, komiksów, chmur wyrazowych, aplikacje losujące, odmierzające czas itp.
Zachęcam do obejrzenia filmu, w którym demonstruje niektóre z narzędzi. Polecam również kolekcję linków, przygotowaną na okoliczność webinaru – myślę, że warto do niej zajrzeć, być może niektóre z narzędzi okażą się przydatne również dla Was.
Link do prezentacji: https://tiny.pl/w55dv
Link do kolekcji: https://tiny.pl/w55dz
Zostawiam tutaj również link do pełnej playlisty Akademii Młodego Superbvelfra na kanale Superbelfrzy RP:
https://www.youtube.com/playlist?list=PLc_SwU0kTXFgmNN0WePHKy1npgNLDcNqV
Brak komentarzy:
Zachęcam do komentowania i dzielenia się spostrzeżeniami i opiniami na temat mojego bloga i tematyki postów.