kwietnia 04, 2024

Matematyczne Biuro Detektywistyczne

By nieco urozmaicić swoje zajęcia matematyki korzystam z różnych narzędzi cyfrowych i offlinowych, ale też różnych metod i form pracy. 

Chciałabym dziś podzielić się z Wami gotowym pomysłem na podsumowanie działu (ale nie tylko) - w moim przypadku pretekstem były zbliżające się święta. Przygotowałam moim piątoklasistom aktywność pod nazwą Matematyczne Biuro Detektywistyczne. Ich zadaniem było wykonanie 10 zadań. Każda poprawna odpowiedź, to wskazówka dla "detektywów", pozwalająca wyeliminować "podejrzanych". 

Zanim uczniowie przystąpili do działania, otrzymali następującą wiadomość:


Otrzymali też spersonalizowaną listę "podejrzanych" (w moim przypadku, oni sami nimi byli), oraz kartkę z miejsce na rozwiązania. Zależało mi, żeby każde działanie było wykonane i zapisane na karcie odpowiedzi.




W klasie rozwiesiłam wskazówki. Uczniowie zostali podzieleni na grupy, a następnie wyposażeni w niezbędne informacje i materiały. Chodząc po klasie rozwiązywali zadania, zdobywali kolejne wskazówki i eliminowali "podejrzanych".


Aktywność trwała 45 minut. W tym czasie uczniowie rozwiązali wszystkie zadania i wskazali "podejrzanego". 

Dzielę się w Wami materiałami [plik do pobrania], gdyż bardzo łatwo dostosować je do swoich potrzeb. Należy stworzyć tabelę z "podejrzanymi", przygotować zadania z wskazówkami oraz wymyśleć historyjkę, która zachęci ich do działania. Moi uczniowie zaangażowali się w rozwiązywanie zadań, gdyż bardzo chcieli się dowiedzieć, kto z nich ukrył wielkanocnego zajączka. Dobrym posunięciem było więc, by oni sami byli "podejrzani". Raz przygotowana lista może służyć wielokrotnie, wystarczy jedynie stworzyć nowe zadania i wskazówki, by powtórzyć tą aktywność. 

Zachęcam do podejmowania tego typu aktywności - dzieciaki zachwycone, a i robota wykonana.

Brak komentarzy:

Zachęcam do komentowania i dzielenia się spostrzeżeniami i opiniami na temat mojego bloga i tematyki postów.