poniedziałek, 7 stycznia 2019

Dzieci w Sieci...

Nie podlega wątpliwości, że w ostatnich latach nastąpił znaczący wzrost aktywności dzieci w Internecie. W wirtualną przestrzeń trafiają coraz młodsze dzieciaki. Przeprowadzone badania*** wykazały, że:


  • 64% dzieci w wieku od 6 miesięcy do 6,5 lat korzysta z urządzeń mobilnych, 25% - codziennie 
  • 26% dzieci posiada własne urządzenie mobilne 
  • 79% dzieci ogląda filmy, a 62% gra na smartfonie lub tablecie 
  • 69% rodziców udostępnia dzieciom urządzenia mobilne,  kiedy muszą zająć się własnymi sprawami; 
  • 49% rodziców stosuje to jako rodzaj nagrody dla dziecka.

Wyniki tych badań dają wiele do myślenia. Rodzi się wiele pytań. Ja jako nauczyciel i rodzic zastanawiam się, czy treści z którymi stykają się dzieci, korzystając z zasobów internetowych (niestety najczęściej bez nadzoru dorosłych) - są dostosowane do ich wieku, czy są to treści "bezpieczne"?

Jedno jest pewne - nie zatrzymamy tego zjawiska, nie unikniemy kontaktu dzieci z wirtualnym światem, ale możemy, a nawet powinniśmy mieć nad tym kontrolę. Mało tego - musimy jako rodzice uczestniczyć w tym procesie. Kiedy w ręce malucha trafia tablet czy smartfon, to my powinniśmy wybrać dla niego aplikację, program czy stronę internetową. Powinniśmy pokazać mu, że to świetne narządzie do zabawy ale również do rozwijania rożnego rodzaju umiejętności czy zainteresowań. Czuwajmy również nad czasem spędzanym przez nasze dzieciaki przed ekranem komputera czy tabletu.

W związku z tym chciałabym Was zachęcić - drodzy rodzice - do skorzystania z materiałów i informacji przygotowanych przez profesjonalistów w tej dziedzinie. Ja - zarówno jako rodzic, jak i nauczyciel - wielokrotnie sięgałam do tych materiałów szukając informacji i inspiracji.

Mam tu na myśli serwis "Mama Tata Tablet", który został stworzony w ramach kampanii prowadzonej przez Fundację Dzieci Niczyje. Została ona zainicjowana z myślą o rodzicach dzieci w wieku od 0 do 6 lat. "Akcja przestrzega przed zbyt wczesnym i niekontrolowanym udostępnianiem dzieciom urządzeń elektronicznych, jak tablety czy smartfony. Autorzy kampanii wskazują jednocześnie kiedy i jak udostępniać media elektroniczne z pożytkiem dla rozwoju najmłodszych."

link: http://mamatatatablet.pl/campaign/
Zachęcam również do zajrzenia do Katalogu Bezpiecznych Stron (http://www.sieciaki.pl/best/) i Katalogu Bezpiecznych Aplikacji (http://www.sieciaki.pl/e12c8394110fefb57c829f59f7769989) gdzie znajdziecie linki i informacje o wielu fantastycznych stronach i programach, które z pewnością spodobają się Waszym dzieciom. Możecie mieć również pewność, że są to strony bezpieczne i dostosowane do ich wieku.


***badania przeprowadzone w 2015r. przez Fundację Dzieci Niczyje (raport: http://www.mamatatatablet.pl/pliki/uploads/2015/11/Korzystanie_z_urzadzen_mobilnych_raport_final.pdf)

czwartek, 3 stycznia 2019

Planner proszę...

Dziś moja młodsza córka poprosiła: "Mamo wydrukuj mi planner" - spędziłam chwilę w Sieci i nie znalazłam tam nić, co odpowiadało by nastolatce. Postanowiłam więc stworzyć taki planner dla córki (zdecydowała jakie elementy ma mieć taki planner) i za jednym zamachem stworzyłam również drugi, dostosowany do moich potrzeb (nauczyciela). Pomyślałam również, że jeśli ktoś chciałby sam zdecydować o jego treści, stworzyłam trzeci - pusty (do uzupełnienia).

W moim przypadku taki planner znajduje się na biurku (córka przypina swój na tablicy korkowej), tak aby był stale dostępny i widoczny.

Jeśli macie ochotę też sobie taki planner wydrukować, udostępniam plik do druku.


wtorek, 1 stycznia 2019

PixBlocks - programowanie nie jest trudne...

Chciałabym przedstawić Wam dziś nowe narzędzie, jakim jest program PixBlocks, który służy do nauki programowania w blokowym języku wizualnym, ale również w języku tekstowym Python. Jest to więc niezwykle uniwersalne narzędzie, które można wykorzystać zarówno w szkole podstawowej jak i w nauce programowania dla młodzieży.
Program PixBlocks jest darmowy, a jego interfejs jest w języku polskim (program został stworzony przez zespół specjalistów z Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza w Poznaniu). Wymaga instalacji oraz każdorazowego logowania do programu, pozwala to jednak zapisywać wszelkie postępy w pracy ucznia. Istnieje co prawda możliwość pracy offline, ale wtedy rezultaty pracy ucznia zapisywane są lokalnie na komputerze.Program daje możliwość stworzenia konta nauczyciela, tworzenia klas oraz śledzenia postępów uczniów (wystarczy wprowadzić dane szkoły, a po ponownym zalogowaniu będziemy mieć dostępny panel nauczyciela). Program pozwala zarówno na pracę na lekcji jak i samodzielną pracę ucznia w domu.Program zawiera w tej chwili (trzeba wspomnieć, że projekt jest w trakcie rozbudowy) ponad 2000 zadań,  1500 gier twórczych oraz 1300 przykładów, które pozwalają opanować nowe elementy programistyczne.

Wszelkie szczegóły oraz sam program (do ściągnięcia) znajdziecie na stronie https://pixblocks.com/

Oczywiście nie byłabym sobą, gdybym nie przetestowała tego narzędzia...

Program zawiera 14 kursów, w każdym kilka lekcji. Lekcje zawierają przykłady, zadania, zadania twórcze...
Każde zrealizowane poprawnie zadanie to punkty, za które uczeń może kupować przedmioty do swojego pokoju, który widać po prawej stronie okna... nie wątpliwie jest to świetny motywator, szczególnie dla młodszych uczniów.


Oczywiście trudność zadań jest stopniowana, a każdy nowy element (polecenie, blok) opisany w przykładach i  pojawiających się wskazówkach...

Tak jak już wspomniałam, w PixBlocks-ie pojawia się również możliwość programowania w Pythonie. Wpisywany kod śledzony jest na bieżąco, a błędy wyróżnione, dzięki czemu łatwo je odnaleźć i poprawić...


Zachęcam Was, abyście przyjrzeli się bliżej temu projektowi i ocenili jego przydatność. Moim zdaniem program jest wart uwagi i wykorzystania w codziennej pracy z uczniem. Zgromadzone w nim przykłady i zadania starczą na wiele godzin programistycznej przygody.


wtorek, 18 grudnia 2018

Świąteczne zadania matematyczneW matematycznym kalendarzu adwentowym https://tikowybelfer.blogspot.com/2018/12/matematyczny-kalendarz-adwentowy.html zamieszczam zadania o charakterze świątecznym. Dla tych, którzy chcą je wykorzystać w inny sposób - zamieszczam je poniżej. Niech lekcje matematyki przebiegają w świątecznej atmosferze.Zadanie 1
40 Mikołajów przygotowuje prezenty. Każdy ma dostarczyć po 100 prezentów do 100 miejsc. Ile prezentów muszą przygotować wszyscy Mikołaje?

Zadanie 2
Przy stole wigilijnym zasiądzie 12 osób, każdy z nich zje porcję każdej z dwunastu tradycyjnych potraw. Ile porcji trzeba przygotować, aby starczyło dla każdej z osób?

Zadanie 3
Zosia chce kupić prezenty pod choinkę dla taty, mamy, i dwóch braci. Prezent dla taty kosztował 45,50zł, a dla mamy 47,50. Ile może wydać Zosia na prezent każdego z braci - jeśli miała w skarbonce 200zł?

Zadanie 4
W szkółce rosło 2000 drzewek. 40% stanowiły ozdobne drzewka liściaste, 20% to iglaki, a reszta to choinki, które zostaną wycięte na święta. Każda choinka kosztuje 50 zł, ile zarobi właściciel szkółki, jeśli sprzeda wszystkie drzewka?

Zadanie 5
Mikołaj ma do pokonania przed świętami 250 000 000 000 mm. Ile to centymetrów, metrów, a ile kilometrów?

Zadanie 6
Oblicz pole trójkąta, wiedząc, że wysokość choinki wynosi 200 cm, a jej szerokość na dole 1,6 m


Zadanie 7
Marysia i Krzyś ubierają choinkę. W pudełku znaleźli 125 bombek. Niestety kilka z nich było stłuczonych. Wieszając ozdoby potłukli jeszcze trzy. Ostatecznie na choince zawisło 113 bombek. Ile uszkodzonych bombek było w pudełku?

Zadanie 8
Dominika upiekła z mamą pierniczki i ozdobiła je. 25 z nich było polukrowanych, 33 z czekoladą, 28 z kolorowymi cukierkami, a 19 bez niczego. Ile było udekorowanych pierniczków?


Zadanie 9
Pudełko, w którym rodzina Świątkowskich przechowuje ozdoby świąteczne ma kształt prostopadłościanu o wymiarach podanych na rysunku. Jaka jest objętość tego pudełka?
Zadanie 10

Elfy urządziły wyścig reniferowymi zaprzęgami. Ailios jechał z prędkością 48 km/h, a Ainairos z prędkością 800 m/min. Który z elfów dotarł do mety szybciej, jeśli do pokonania mieli odcinek 24 000 m.Zadanie 11
Łucja upiekła pierniczki w kształcie gwiazdek. Oblicz powierzchnię pierniczka jeśli wiadomo, że pole wszystkich niebieskich trójkątów, jest takie samo. Ile pierniczków polukruje Łucja, jeśli porcja lukru stacza na 480 cm2 (Przyjmij, że Łucja będzie lukrować całą powierzchnię każdego pierniczka).Zadanie 12
Na choince państwa Choinkowskich wisi: 5 tuzinów gwiazdek, 3 mendle bombek, kopa srebrnych szyszek i gros światełek. Ile ozdób choinkowych (ze światełkami włącznie) ozdabia choinkę państwa Choinkowskich?


Zadanie 13
Klasa VIIIa zorganizowała przedświąteczną zbiórkę charytatywną. Uczniowie podzieleni na grupy zbierali pieniążki w wyznaczonych miejscach. Grupa pierwsza zebrała 236,76 zł, grupa druga 356,99 zł i 10 €, grupa czwarta zebrała 543,87 zł, a grupa czwarta 479,20 zł i 20 €. Ile pieniędzy zebrała klasa VIIIa? Kwotę wyraź w złotówkach, przyjmując, że 1 € = 4,28.


Zadanie 14
Podczas świąt Państwo Świątkowscy oświetlają swój dom kolorowymi światełkami. Ile państwo Świątkowscy zapłacą w grudniu za prąd, jeśli w listopadzie rachunek opiewał na kwotę 120 zł, a rachunek grudniowy jest o 15% wyższy.Zadanie 15
Basia z mamą lepią pierogi. Zrobiły 25 pierogów z kapustą i grzybami, 30 pierogów ruskich i 45 pierogów ze słodkim nadzieniem. Na 1 pieróg potrzeba ok. 5 g ciasta. Oblicz ile ciasta przygotowały, jego wagę wyraź w gramach, dekagramach, kilogramach i tonach.


Zadanie 16 
Zosia z rodzicami wyjeżdża na święta do dziadków. Droga do miejscowości, w której mieszkają dziadkowie to 78 km. Wracając do domu odwiedzą ciocię Zosi, która mieszka w odległości 35 km od miejscowości, w której mieszkają dziadkowie. Droga od cioci do domu to 47 km. Jaką drogę pokona Zosia z rodzicami podczas świątecznego wyjazdu. Odległość podaj w kilometrach i metrach.

Zadanie 17 
Witek i Krzyś rozwieszają światełka w ogrodzie na drzewkach. Mają 7 łańcuchów lampek. 2 po 100 żarówek, 2 po 120 żarówek i 3 po 150 żarówek. Ile razem żarówek zabłyśnie w świątecznej dekoracji ogrodu?

Zadanie 18 
Adam wysyła kartki świąteczne do bliskich i znajomych. Wysyła 12 kartek krajowych (2,60zł za znaczek) i 3 listy do Stanów Zjednoczonych, gdzie mieszka rodzina mamy Adama. Ile razem zapłaci Adam za znaczki. Cenę przesyłek zagranicznych sprawdź klikając w link (waga przesyłki do 50 g).


Zadanie 19
Płatki śniegu maja kształt sześciokąta. Jakie jest pole tego sześciokąta, jeśli podstawy -pokazanego na rysunku trapezu - mają długości 3 mm i 1,5 mm, a wysokość ok. 2,6 mm?


Zadanie 20
Renifery św. Mikołaja zjedzą przed świętami po 550 kg siana każdy. Ile siana musi zakupić Mikołaj, jeśli w jego stadzie jest 12 reniferów?

Zadanie 21
Krzyś kupił i zawiesił na choince 50 cukierków. Jego młodszy brat zjadł 7 cukierków, więc Krzyś dowiesił jeszcze 20% początkowej liczby cukierków i zostały mu jeszcze 3 cukierki, które zjadł ze smakiem. Ile cukierków kupił Krzyś? 


Zadanie 22
Mama Marysi przygotowuje świąteczne potrawy, piecze ciasta. Ile jajek będzie potrzebowała mama Marysi jeśli: do pasztetów zużyje 6 jajek, do ciast dwa razy więcej, do pierniczków potrzebuje 50 % ilości jajek, które zużyje do pasztetów. W sałatce znajdzie się połowa tuzina jajek, a poza tym 2 jajka trafią do ciasta na pierogi. Ile w sumie jajek zużyje mama Marysi?

Zadanie 23
Kurier rozwożący przedświąteczne zamówienia jeździ z prędkością 80 k/h. Kurier wyjechał w drogę o godz. 8.00. O której skończy pracę, jeśli ma do pokonania 320 km i musi dojechać do 15 miejsc, a w każdym z nich odbiór paczki zajmuje ok. 10 min?

Zadanie 24
Pod choinką ułożono prezenty dla sześcioosobowej rodziny Paczkowskich. Ile prezentów leży pod choinką, jeśli każdy członek rodziny przygotował prezent dla każdego ze swoich bliskich?
 

piątek, 7 grudnia 2018

Generatory ozdobnych napisów on-line
Chciałabym zaprezentować Wam dzisiaj kilka generatorów ozdobnych napisów, które można wykorzystać w rożnych sytuacjach.

Wszystkie programy które przetestowałam pozwalają na tworzenie grafiki bez konieczności logowania, a tym samym tworzenia konta. Można więc wykorzystać je na lekcji, aby uczniowie przygotowali swoje napisy np. na potrzeby prezentacji, dokumentu tekstowego czy graficznego.
Poza tym muszę przyznać, że miałam świetną zabawę tworząc kolorowe napisy z nazwą mojego bloga.


GLUK FONTS 
http://www.glukfonts.pl/pngfont.php?l=pl&font=nurti250PROFILKI
http://profilki.pl/generatory/napisy-graficzne

GRAFFITI CREATOR
http://www.graffiticreator.net/


RANSOMIZER
http://www.ransomizer.com/COOL TEXT
https://cooltext.com/

FODEY
https://www.fodey.com/generators/newspaper/snippet.asp
POOKATOO
https://pookatoo.com/GLOWTXT
https://glowtxt.com/

POLONA
http://typo.polona.pl/pl/


PICTURE TO PEOPLE

http://www.picturetopeople.org/online-text-logo-design-generators.html