czwartek, 6 czerwca 2019

Z kodowaniem przez Polskę

Przed nami ostatnia prosta i ..... wakacje.

Rodzicu - jeśli podczas wakacyjnych podróży Twoje dziecko się nudzi, zachęcam Cię do pobrania i wydrukowania broszurki "Z kodowaniem przez Polskę" [Plik do pobrania]. Zebrałam w niej różne ćwiczenia, które pojawiały się na moim blogu, kilka z nich powstało specjalnie na tę okazję.

Nauczycielu - jeśli nie masz pomysłów na ostatnie lekcje przed wakacjami - skorzystaj z tych ćwiczeń. Wybierz te, które przydadzą się na zajęcia w Twojej klasie. Możesz drukować je w dowolnej konfiguracji.

Ćwiczenia w głównej mierze dotyczą szeroko pojętego "kodowania", ale znajdziecie tutaj również łamigłówki, gry (na kartkę papieru)...

Możecie wydrukować całą książeczkę lub jej poszczególne kartki. Niektóre strony warto wydrukować kilkakrotnie, szczególnie te, gdzie można podejmować własne aktywności, zapisywać własne pomysły.

Uważam, że niektóre kartki warto zalaminować, dzięki czemu - pisząc na nich suchościeralnymi flamastrami - można je wykorzystać wielokrotnie.

Niezbędnym urządzeniem będzie smartfon - ponieważ w opracowaniu jest wiele kodów QR, które po zeskanowaniu przeniosą nas do ciekawej strony internetowej lub pozwolą wyświetlić zdjęcie przedstawiające określone miejsce. Wystarczy zainstalować dowolną aplikację do odczytywania kodów QR i gotowe.piątek, 3 maja 2019

Jak urozmaicić lekcję geometrii - graniastosłupy proste

Podczas moich zajęć staram się, aby wszyscy uczniowie mogli aktywnie uczestniczyć w realizowanych ćwiczeniach. Z tego powodu - między innymi - od lat wykorzystuję TIK na lekcjach matematyki. Pozwala to uczniom - również tym słabszym - lepiej zrozumieć omawiane zagadnienia, ćwiczyć je i utrwalać w przyjazny dla nich sposób. Przynoszę też na lekcje różne przedmioty codziennego użytku, które pozwalają lepiej zobrazować matematyczne zagadnienia.


Z doświadczenia wiem, że niektórzy uczniowie mają problem z wyobraźnią przestrzenną i trudno im sobie wyobrazić omawianą bryłę, wystarczy jednak wziąć do ręki dowolny przedmiot o wskazanym kształcie i sprawa staje się znacznie prostsza.Warto więc przynieść na lekcję różne przedmioty: opakowania, zabawki, przedmioty codziennego użytku.... rozdać je uczniom i poprosić o nazwanie tych przedmiotów (oczywiście z punktu widzenia geometrii przestrzennej). Moi uczniowie świetnie poradzili sobie z tym zadaniem. Bez problemu nazwali walce, kule, stożek, prostopadłościany i sześciany.

  


Zauważyli również, że niektórych przedmiotów nie da się określić mianem, żadnej z poznanych brył. Starali się wymienić cechy tych brył, pojawiły się próby nazwania ich: stożek ścięty (kubeczek), ścięta kula (szklana kula)...
Na jednej z lekcji mieliśmy zająć się obliczaniem objętością graniastosłupów prostych, wykorzystałam więc dwa z przedmiotów do wizualnego przybliżenia jednostek pojemności - litr i mililitr.


1 dm3 = 1l
(opakowanie po chusteczkach)

1 cm3 = 1 ml
(kostka do gry)
 
Aby przypomnieć pewne zagadnienia, które będą nam niezbędne podczas lekcji warto opracować  kilka ćwiczeń interaktywnych na przykład w serwisie LearningApps. Dzięki nim powtórzymy nazewnictwo graniastosłupów, cechy graniastosłupów (krawędzie, wierzchołki, ściany), nazewnictwo elementów graniastosłupa (podstawa, ściana boczna, krawędź boczna......), wzory na obliczanie pól podstaw graniastosłupów...
W lepszym zobrazowaniu brył, ich siatek można wykorzystać rzeczywistość rozszerzoną. Z pomocą przychodzą proste aplikacje AR i smartfon. Po zeskanowaniu kodów QR, dedykowanych konkretnej aplikacji, oczom uczniów ukazują się modele brył, symulacje składania siatek graniastosłupów. Dzięki temu - nie tylko pobudzimy wyobraźnię przestrzenną uczniów, ale w atrakcyjny dla młodego człowieka sposób, urozmaicimy zajęcia.


 


Możemy również skorzystać z licznych aplikacji webowych....

https://www.learner.org/interactives/geometry/swfs/prismExplorer.swf
https://illuminations.nctm.org/tools/mathresources/NCTM_GeometricSolids.html


Możliwości mamy wiele, cel jeden - zainteresować ucznia, pobudzić jego wyobraźnię, wzbudzić ciekawość i chęć poznawania... reszta zadzieje się sama.


czwartek, 7 marca 2019

Alfabet po angielsku - rozszerzona rzeczywistośc cd.

Tak jak zapowiadałam w poprzednim poście - kolejny wpis dotyczący rozszerzonej rzeczywistości.
Tym razem chciałabym zaprezentować Wam dwie kolejne aplikacje, które można wykorzystać na zajęciach języka angielskiego przy okazji nauki alfabetu.

Niestety 99% aplikacji AR, to produkty w języku angielskim, a co za tym idzie "flash cards" również. Z tego powodu możliwości ich wykorzystania są raczej ograniczone. Mimo to, uznałam, że aplikacje są godne uwagi.

Karty po wydrukowaniu rozcinamy, skanujemy przy pomocy smartfona lub tableta...... i już możemy zacząć zabawę.


AR FLASHCARDS - ALPHABET
(dostępna za free, jej siostrzane aplikacje: SPACE i SHAPES & COLORS dostępne w Sklepie Play za 4,90)

Strona z kartami:
Po dotknięciu zwierzątka usłyszymy wymowę głoski oraz nazwę zwierzęcia.


AR Alphabet  
(dostępna za free, karty pracy dostępne do ściągnięcia po uruchomieniu aplikacji)
Aplikacja nieco mniej atrakcyjna wizualnie, ale karty przedstawiają różne przedmioty (w pierwszej aplikacji - tylko zwierzęta).