marca 20, 2016

Bezpieczni w Sieci

Internet to naturalne środowisko funkcjonowania młodych ludzi. Należy jednak pamiętać, że Sieć jest źródłem wszelakich treści, niestety również tych niewłaściwych czy nawet niebezpiecznych dla dzieci. Jest kanałem wielu sposobów komunikowania się  - niestety w pewnym sensie anonimowym. Oznacza to więc, że nie mamy pewności kim jest osoba poznana w Sieci.

Niektórzy sądzą, że najlepszą metodą aby ustrzec dzieciaki przed sieciowymi niebezpieczeństwami  jest ograniczenie im dostępu do Internetu.  Moim zdaniem takie ograniczenie nie jest skuteczną metodą na to, aby ustrzec dzieci przez zagrożeniami jakie mogą czyhać na nich w Sieci. Myślę, że szeroko pojęta edukacja przyniesie dużo lepsze efekty niż wszelkiego rodzaju ograniczenia czy zakazy.

Tutaj zaczyna się rola nauczyciela.

Od kiedy Internet stał się powszechnym medium, systematycznie przypominam moim uczniom o podstawowych zasadach, których przestrzeganie zapewni im bezpieczną i przyjemną pracę w Sieci. Moje działania szczególnie intensyfikuję w lutym, kiedy to obchodzimy Dzień Bezpiecznego Internetu. Staram się wówczas zwiększać aktywność uczniów w tym zakresie. Korzystam wówczas z wielu serwisów i znajdujących się tam materiałów, aby przygotować ciekawe zajęcia, gazetkę ścienną czy konkurs.

Oto kilka z nich - polecam je zarówno nauczycielom jak i rodzicom.

Przydatne strony internetowe:


W ramach programu prowadzone są badania poświęcone zagrożeniom dzieci i młodzieży w Internecie. Na ich podstawie, jak również w oparciu o dostępną wiedzę oraz doświadczenie pracowników fundacji wypracowywane są przekazy medialne oraz projekty edukacyjne poświęcone bezpieczeństwu młodych Internautów. na stronie znajdziemy bogatą ofertę scenariuszy zajęć, filmów, ale i kursów e-learningowych przede wszystkim dla  profesjonalistów (nauczycieli, pedagogów szkolnych, psychologów), których praca jest związana z bezpieczeństwem dzieci i młodzieży.


Safer Internet

Strona programu Komisji Europejskiej "Safer Internet", który ma na celu promocję bezpiecznego korzystania z nowych technologii i Internetu wśród dzieci i młodzieży.  Obejmuje on również problematykę związaną z zagrożeniami wynikającymi z użytkowania telefonów komórkowych, gier on-line, wymianą plików P2P i innymi formami komunikacji on-line w czasie rzeczywistym.

Mama Tata Tablet
Strona kampanii społecznej „Mama Tata Tablet” poświęconej bezpiecznemu korzystaniu z urządzeń mobilnych przez najmłodsze dzieci.  Kampania „Mama, tata, tablet” prowadzona przez Fundację Dzieci Niczyje powstała z myślą o rodzicach dzieci w wieku od 0 do 6 lat. Akcja przestrzega przed zbyt wczesnym i niekontrolowanym udostępnianiem dzieciom urządzeń elektronicznych, jak tablety czy smartfony. Autorzy kampanii wskazują jednocześnie kiedy i jak udostępniać media elektroniczne z pożytkiem dla rozwoju najmłodszych.



Sieciaki.pl
Edukacyjny serwis internetowy przeznaczony dla dzieci w wieku 6-12 lat, poświęcony tematyce bezpieczeństwa dzieci i młodzieży w internecie. W ramach projektu organizowane są również spotkania z dziećmi, imprezy plenerowe, koncerty oraz zajęcia edukacyjne, przygotowywane są też filmy, gry, piosenki i materiały multimedialne.

eSafety Kit
Jest to miejsce przeznaczone dla wszystkich, którzy chcą być bezpieczni w Internecie. Na stronie tej można znaleźć gry, zabawy oraz quizy o bezpiecznym surfowaniu po Sieci z przeznaczeniem dla dzieci, a także materiały dla nauczycieli i rodziców.



Fundacja Orange razem z Orange Polska w ramach programu Bezpiecznie Tu i Tam prowadzi wiele działań edukacyjnych skierowanych do dzieci i młodzieży, rodziców i opiekunów oraz dla nauczycieli i profesjonaliztów. Na stronie udostępnione są materiały - filmy, poradniki, portale tematyczne, kursy e - learning oraz scenariusze zajęć mające na celu przygotowanie  młodych do świadomego korzystania z Internetu  oraz do skutecznego reagowania na sytuacje zagrożenia w sieci.

Necio.pl
Necio.pl to projekt edukacyjny skierowany do dzieci od 4 do 6 lat poświęcony bezpiecznemu korzystaniu z Sieci. Prowadzony jest przez Fundację Dzieci Niczyje we współpracy z Fundacją Orange w ramach programu Komisji Europejskiej Safer Internet. Na stronie można znaleźć szereg materiałów multimedialnych do wykorzystania w przedszkolu oraz szkole.



Plik i Folder odkrywcy Internetu
W ramach projektu edukacyjnego „Bądźmy bezpieczni w Internecie” grupa teatralna Zygzaki przy współpracy z Instytutem Badawczym (NASK), stworzyła dwie zabawne postaci Plika i Foldera, przybliżające dzieciom tajemnice Internetu oraz zasady bezpiecznego zachowania w sieci.Na stronie można znaleźć materiały video, audio oraz scenariusze zajęć.



3...2...1... Internet


Projekt 3…2…1 Internet to wspólne przedsięwzięcie Fundacji Dzieci Niczyje oraz firmy Microsoft na rzecz bezpieczeństwa młodych internautów. Ambasadorem projektu jest Krzysztof Hołowczyc. W ramach projektu powstał serwis internetowy dla dzieci, komiks oraz propozycja zajęć edukacyjnych przeznaczona do realizacji w szkołach podstawowych.





Bezpieczne Interneci@ki

Bezpieczne Interneciaki to projekt realizowany przez IAB Polska. Celem projektu jest zorganizowanie akcji informacyjnej dla dzieci i ich rodziców uświadamiającej potencjalne zagrożeniach płynące z sieci. Projekt współfinansowany ze środków Ministerstwa Administracji i Cyfryzacji.



Kampanię "Dbaj o Fejs" prowadzą: Fundacja Dzieci Niczyje oraz Naukowa i Akademicka Sieć Komputerowa, które tworzą Polskie Centrum Programu Safer Internet.
Jej głównym partnerem jest Fundacja Orange, przygotowała ją agencja reklamowa VA Very Advertising. Głównym jej celem jest wskazanie jak dbać m.in. o swoja prywatność na portalu społecznościowym Facebook.




Przydatne materiały:
  •     Bezpieczeństwo dzieci online. Kompendium dla rodziców i profesjonalistów

http://dzieckowsieci.fdn.pl/kompendium

  • Katalog bezpiecznych stron 

  • Katalog bezpiecznych aplikacji mobilnych (na tablety, smartfony)

http://bestapp.fdn.pl/

  • Dekalog bezpiecznych zakupów on-line e-Commerce Polska [link]
  • Broszura projektu edukacyjnego "Mamo! Tato! Jestem w necie! Zostań znajomym swojego dziecka [link]


2 komentarze:

Zachęcam do komentowania i dzielenia się spostrzeżeniami i opiniami na temat mojego bloga i tematyki postów.