października 30, 2017

Lightbot Hour

Bardzo ciekawą alternatywą dla kodowania on-line są liczne aplikacje na Androida. Osobiście przejrzałam ich wiele i chciałabym przybliżyć Wam kilka z nich. Na początek aplikacja Lightbot Hour, która dostępna jest zarówno on-line jak i w wersji mobilnej.


Kolejne zadania polegają na tym, aby przeprowadzić "robocika" przez planszę tak, aby "zapalił żarówkę" na każdym niebieskim polu. Na początek mamy do dyspozycji pięć poleceń: idź naprzód (strzałka w górę), zapal światło (żarówka), obrót w prawo i obrót w lewo oraz podskok, którego musimy użyć, jeśli mamy do czynienia z różnicą poziomów (sprężynka). Możemy budować całe sekwencje lub ich fragmenty i na bieżąco sprawdzać ich poprawność. Zaliczenie zadania jest jednoznaczne z przejściem do kolejnego zadania. Cała gra podzielona jest na etapy. I etap to etap podstawowy, w drugim pojawia się konieczność tworzenia i wywoływania procedur w trzecim konieczność tworzenia pętli. Trudność zadań jest więc stopniowana i wykonanie zadań w tak ustalonej kolejności gwarantuje, że uczeń będzie przygotowany to rozwiązywania trudniejszych zadań.

Aplikacja zainteresowała zarówno moją młodszą, dziewięcioletnia córkę jak i starszą, szesnastolatkę. Obie z dużym zaciekawieniem i zaangażowaniem, zupełnie dobrowolnie zabrały się do tworzenia kolejnych sekwencji poleceń.







Brak komentarzy:

Zachęcam do komentowania i dzielenia się spostrzeżeniami i opiniami na temat mojego bloga i tematyki postów.