września 03, 2019

Gry planszowe w służbie edukacji, czyli ŻABY CZY KRABY - gra na mnożenie

Chciałabym zachęcić Was do sięgania po "nieśmiertelne" gry planszowe, które moim zdaniem powinny mieć taką samą rację bytu w szkole jak narzędzia multimedialne. Mimo tego iż nazwa bloga sugeruje jego TIK-ową zawartość, postanowiłam stworzyć nową kategorię, w której będę Wam rekomendować ciekawe gry planszowe. Gry, które z powodzeniem możecie wykorzystać na zajęciach. Oczywiście sprawdzą się też podczas domowych rozgrywek z rodziną lub znajomymi. Dlaczego? - bo to świetne narzędzia, które prócz tego, że doskonalą określone umiejętności przedmiotowe i logiczne myślenie to wymagają również zaangażowania kilku osób, które nie tylko rywalizują ze sobą, ale często muszą współpracować, aby odnieść sukces.

Z racji tego iż jestem m.in. nauczycielem matematyki i wiem jaki problem maja uczniowie z opanowaniem tabliczki mnożenia, chciałabym polecić Wam grę ŻABY CZY KRABY - gra na mnożenie wydawnictwa EDGARD z serii KAPITAN NAUKA.


Ponieważ w grze przewidziano dwa poziomy trudności, możemy ją wykorzystać nawet od 6 roku życia. Górna granica wiekowa oczywiście nie obowiązuje. Oprócz umiejętności mnożenia, gra wymaga koncentracji, ćwiczy pamięć i doskonali logiczne myślenie - bo obok umiejętności matematycznych wymaga również zastosowania określonej strategii.

ŻABY CZY KRABY przypomina doskonale znaną nam grę Kółko - Krzyżyk. Polega ona bowiem na tym, aby ułożyć w jednej linii cztery żetony. Nie jest to wcale takie łatwe, gdyż pozostali gracze utrudniają nam to zadanie (graczy może być od 2 do 4) blokując nasze ruchy. Ale od początku...

Gra składa się z dwóch plansz: plansza z wynikami (duża) i plansza działań (mała). Kiedy na planszy działań gracz wskaże dwie liczby (oznacza je przeznaczonymi do tego małymi żetonami), mnoży je i wynik zaznacza na dużej planszy dużym żetonem. Następny gracz powtarza czynność poprzedniego z tą różnicą, że jego ruch na planszy działań jest ograniczony - może przesunąć żeton jedynie o jedno pole, w dowolnym kierunku, po wyznaczonych liniach. Ruch musi być więc przemyślany, aby pozwolił na położenie dużego żetonu tak, by utworzyć wspomnianą linię lub zablokować ruch przeciwnika.













Szczegóły dotyczące gry znajdziecie na stronie: https://www.kapitannauka.pl/dla-dzieci/2059-zaby-czy-kraby-gra-na-mnozenie5907608646683.html







2 komentarze:

Zachęcam do komentowania i dzielenia się spostrzeżeniami i opiniami na temat mojego bloga i tematyki postów.