listopada 17, 2022

Klocki REKO na matematyce

REKO to klocki konstrukcyjne, które rozwijają kreatywność, logiczne myślenie i wyobraźnię dziecka, ale także jego pamięć i koncentrację, nie wspominając już o motoryce małej. Co najważniejsze dla samego dziecka - gwarantują świetną zabawę (okazuje się, że nie tylko w przypadku najmłodszych - zarówno moja 14 letnia córka, jak i ja sama - świetnie się bawiłyśmy podczas konstruowania z klocków). 


Jako nauczyciel dostrzegam jednak ogromny potencjał jeśli chodzi o ich wykorzystanie na lekcjach matematyki. Już sam kształt poszczególnych klocków pozwala na ich wykorzystanie podczas omawiania zagadnień dotyczących figur płaskich. Wśród klocków są bowiem kwadraty, trójkąty równoboczne, równoramienne, pięciokąty i sześciokąty foremne. Połączenie trójkątów pozwala stworzyć równoległoboki i trapezy. Ale to tylko jedna z wielu możliwości...

Figury przestrzenne

Wielość kształtów, pozwala na konstruowanie licznych figur przestrzennych: sześcianów, prostopadłościanów, graniastosłupów, ostrosłupów, brył wielościennych.

Z doświadczenia wiem, że u części dzieciaków nie wykształciła się wystarczająco wyobraźnia przestrzenna, przez co mają one problem z wyobrażeniem sobie jak konkretna bryła wygląda. Model stworzony z klocków z pewnością ułatwi im funkcjonowanie podczas zajęć matematyki. Będzie on niezwykle pomocny nie tylko w chwili omawiania własności tych figur, ale również w momencie liczenia ich pól powierzchni czy objętości

Niewątpliwie czym innym jest rysunek pomocniczy wykonany na papierze, czym innym model, który można wziąć do ręki, manipulować nim... Mało tego - model po rozłożeniu na płaskiej powierzchni przedstawia siatkę bryły. To kolejne zagadnienie, które sprawia uczniom problem. Często nie potrafią oni ustalić, czy rysunek przedstawia siatkę wskazanej bryły. Korzystając z klocków, dzięki ruchomym zaczepom, można tworzyć figury i rozkładać je, tworząc siatki (i odwrotnie).

Symetrie

Klocki świetnie nadają się również do tworzenia konstrukcji symetrycznych. Nie da się więc ukryć, że będą fantastycznym narzędziem podczas lekcji dotyczących tego właśnie zagadnienia. Tworząc konstrukcje, możemy wykorzystać zarówno kształt jak i kolor poszczególnych elementów. Klocki pozwalają na tworzenie "obrazów" zarówno z jedną jak i wieloma osiami symetrii.

Ułamki

Klocki możebny wykorzystać również podczas omawiania ułamków. Wykorzystanie ich w tym zakresie z pewnością ułatwiło by to, gdyby te same kształty były w różnych kolorach. Nie mniej jednak, narzędzie to można wykorzystać również w tym zakresie. 

Inne zastosowania

Kształty klocków dają możliwości wykorzystania ich podczas innych aktywności uczniów. Można z nich ułożyć na przykład plansze do gry, łamigłówki (kółko-krzyżyk, sudoku). Mogą zostać wykorzystane podczas wyjaśniania zagadnień dotyczących zbiorów, rachunku prawdopodobieństwa, czy nawet jako zwykłe liczmany.


Gdzie można znaleźć klocki REKO?

Strona internetowa sklepu: https://rekoklocki.pl/

Facebook: https://www.facebook.com/rekoklocki

Instagram: https://www.instagram.com/rekoklocki/


Brak komentarzy:

Zachęcam do komentowania i dzielenia się spostrzeżeniami i opiniami na temat mojego bloga i tematyki postów.