lutego 28, 2020
Scottie Go! Dojo
Gra Scottie Go! to jedna z moich ulubionych form nauki algorytmiki i programowania. Łączy grę planszową i aplikację, która m.in. sprawdza poprawność ułożonego kodu. Pozwala doskonalić logiczne myślenie, rozumowanie algorytmiczne, ale uczy też rozwiązywania problemów, podejmowania decyzji, współpracy w zespole. Czego chcieć więcej...Okazuje się że można...
Od jakiegoś czasu testuję nową aplikację z rodziny Scottie Go! - jest ona dedykowana dla nauczycieli i uczniów, którzy pracują lub planują pracować z wykorzystaniem klocków Scottie Go! Mowa o kreatorze, który pozwala tworzyć własne zadania. To dopiero jest frajda...
Aplikacja może być zainstalowana na urządzeniu mobilnym (zarówno pod Androidem jak i iOS-em) lub komputerze z systemem Windows. W tym ostatnim przypadku wymagana jest kamerka, która pozwoli na skanowanie kodu QR lub kodu ułożonego z klocków Scottie Go!
Użytkownik może logować się w dowolnym miejscu i na dowolnym urządzeniu. Musi pamiętać jedynie, aby po zakończonej pracy dokonać synchronizacji, co pozwoli zapisać dane i modyfikacje w chmurze - jest to szczególnie ważne, kiedy pracujemy z aplikacją na rożnych urządzeniach.
Pakiet zawiera bardzo szczegółową instrukcję oraz zeszyt zadań, który może zainspirować młodych adeptów aplikacji Scottie Go! Dojo.
Przed pierwszym użyciem aplikacji tworzymy profil użytkownika na platformie Scottie Go! Zakładamy konta uczniowskie i uzyskujemy dane do logowania. Możemy używać loginu i hasła lub wygenerowanego kodu QR, który znacznie skraca proces logowania.
Możemy tam obserwować postępy naszych uczniów, widzimy bowiem wszystkie zadania, które stworzyli.
Aplikacja daje nam do dyspozycji edytor, przy pomocy którego możemy tworzyć plansze o rożnych rozmiarach, umieszczać na nich dowolne elementy: przeszkody, przedmioty które trzeba zebrać, aktywować lub takie, które ułatwiają pokonanie przeszkody i dotarcie do wyznaczonego celu.
Oczywiście niezbędne są nam klocki Scottie Go! (w dowolnej wersji). To dzięki nim będziemy mogli przetestować nasze zadania, sprawdzić ile klocków będziemy potrzebować aby je wykonać czy w końcu zmierzyć się z zadaniem opracowanym przez kolegę.
Proces tworzenia daje ogromną satysfakcję i moc sprawczą młodemu człowiekowi. Mało tego, że tworzy zadanie, to może wymieniać się kodami QR i próbować rozwiązać zadania innych. Świadomość, że nie tworzymy tylko dla siebie, jest niezwykle motywująca.
Moi uczniowie znali już grę Scottie Go! - korzystaliśmy z niej wielokrotnie na zajęciach koła. Kiedy dowiedzieli się, że będziemy mieli możliwość samodzielnego konstruowania zadań, bardzo się ucieszyli. Spora grupka uczniów zainteresowała się nią i powstały już pierwsze plansze. Byłam bardzo mile zaskoczona ich kreatywnością, tym, że przemyśleli każdy szczegół. Ich pomysły były bardzo ciekawe i wymagały sporego zaangażowania osoby, która podjęła się rozwiązania takiego zadania.
To dopiero początek naszej przygody z aplikacją, mam nadzieję, że powstanie wiele zadań, którymi będziemy mogli się wymieniać z innymi użytkownikami.
Scottie Go! Dojo to fantastyczne narzędzie rozwijające kreatywność uczniowską, ale też logiczne myślenie. Nie ma wątpliwości, że dostarcza ona również rozrywki, a przy okazji doskonali umiejętności programistyczne uczniów.
Nie ukrywam, że ja sama też wciągnęłam się w proces twórczy i mam na swoim koncie kilka plansz, kto wie, może wkrótce zorganizujemy sobie zawody algorytmiczne... a może przygotujemy zestaw zadań dla zaprzyjaźnionej grupy uczniów, którzy tak jak my pracują na kole informatycznym...
Brak komentarzy:
Zachęcam do komentowania i dzielenia się spostrzeżeniami i opiniami na temat mojego bloga i tematyki postów.