czerwca 30, 2023
Z cyklu: "Proste zastosowania micro:bita" #1_LICZNIK_KROKÓW
Wraz z Laboratoriami Przyszłości w szkołach pojawiły się mikrokontrolery. Niektórzy zdecydowali się na micro:bity - nie wiem na ile był to świadomy wybór, ale dla tych którzy je mają, a nie do końca wiedza jak je wykorzystać, postaram się opisać kilka jego prostych zastosowań.
Na moim blogu już jakiś czas temu pojawiły się dwa wpisy dotyczące tych maleńkich płytek:
Proponuję na początek przejrzeć pierwszy z nich.
Dziś kolejna porcja inspiracji - licznik kroków...
Ta maleńka płytka jest wyposażona w wiele podzespołów, które pozwalają na zastosowanie jej w różnych sytuacjach życiowych. Jednym z nich jest akcelerometr, który reaguje na zmianę położenia płytki oraz potrząsanie nią. Dzięki niemu w bardzo prosty sposób stworzymy licznik kroków.
Pierwszym krokiem powinno być utworzenie zmiennej - w moim przypadku nazwałam ją KROKI. Będzie przechowywać aktualną wartość licznika. By mieć orientację, ile kroków zrobiliśmy, wartość zmiennej będzie wyświetlała się na wyświetlaczu ledowym.
Warto stworzyć prosty skrypt, który będzie zerował licznik, w chwili gdy po raz kolejny chcielibyśmy rozpocząć odliczanie. W moim przypadku wciśnięcie przycisku A spowoduje wyzerowanie zmiennej oraz wyświetlenie jej wartości na wyświetlaczu.
W zasadzie to wystarczy, aby licznik działał poprawnie. Można jednak dodać sygnał dźwiękowy, który będzie sygnalizował przekroczenie jakiegoś progu - w moim przypadku 1000 kroków. Dźwięk może pojawiać się po każdym 1000 kroków lub tylko w chwili przekroczenia określonej wartości.
Teraz wystarczy wgrać skrypt na płytkę, podłączyć zasilanie, a następnie umocować płytkę do nogi. Można to zrobić zwykłą taśmą lub przygotować specjalną opaskę z kieszonką na micro:bit-a.
Brak komentarzy:
Zachęcam do komentowania i dzielenia się spostrzeżeniami i opiniami na temat mojego bloga i tematyki postów.