lipca 20, 2020

Komunikujące się micro:bity - czyli jak teleportować żyrafę?


Teleportująca się żyrafa

Dziś pokażę Wam jak dwa (lub więcej) micro:bity mogą się komunikować. Jest to możliwe dzięki falom radiowym. Wystarczy ustawić wspólną częstotliwość dla obu płytek - zasada działania jest podobna jak w radiach walkie-talkie. Częstotliwość wyrażana jest liczbą z zakresu od 0 do 255. Nie ma znaczenia jaką wartość się wybierze, ważne natomiast, aby obie płytki miały tą samą.

Spróbujmy przesłać w ten sposób ikonę (możemy wykorzystać gotowy zbiór ikona dostępnych w edytorze lub stworzyć swoją własną) z jednej płytki na drugą i z powrotem...



Wystarczy zbudować prosty skrypt - ja korzystam z edytora Microsoft MakeCode:




Zwróćcie uwagę, że na początku, podczas uruchomienia ustawiana jest częstotliwość radia. W chwili potrząśnięcia jedną z płytek (tutaj zadziała akcelerator - czyli czujnik ruchu) czyści się ekran (obraz generowany przez diody), a następnie zostaje nadany ciąg znaków (dowolny, w moim przypadku odpowiadający wybranej ikonie). W tej chwili druga płytka odbiera ciąg (string) i reaguje wyświetleniem ikony.




Efekt działania skrytpu:




Po sprawdzeniu poprawności działania skryptu w symulatorze, wystarczy wgrać go na płytki i gotowe...







Jak pewnie zauważyliście, możemy w ten sposób przesyłać dowolne wiadomości...


Więcej możliwości

W kolejnym kroku wykorzystamy przyciski A i B, aby móc wysłać jedną z dwu wiadomości, w zależności od potrzeby. Na początek stworzyłam skrypt przy pomocy którego możemy sygnalizować drugiej osobie jaki jest nasz nastrój, ale równie dobrze mogą to być dowolne dwie informacje (tak/nie, 0/1, prawda/fałsz itd.)







Wystarczy wprowadzić kilka drobnych zmian i możemy wysyłać inne wiadomości - możliwości jest wiele...











Brak komentarzy:

Zachęcam do komentowania i dzielenia się spostrzeżeniami i opiniami na temat mojego bloga i tematyki postów.